kosze na śmieci

Nowoczesne uliczne kosze na śmieci jako element architektury miejskiej

Kosze na śmieci, spotykane na chodnikach, przy przystankach, w miejskich parkach, na placach zabaw, przy piaskownicach, w ogrodach i skwerach miejskich, określane są czasem jako uliczne śmietniki, kosze uliczne, kosze miejskie lub miejskie kosze na śmieci.

Obok ławek parkowych, są on najczęściej spotykanymi elementami małej architektury miejskiej. Starannie dobrane, nie tylko wtapiają się w otoczenie, ale potrafią być jego elementem charakterystycznym, wyróżnikiem kształtującym ład przestrzenny.

Kosze na śmieci elementem dekoracyjnym

Śmietniki zewnętrzne, kosze uliczne to widok, który pojawia się w przestrzeni miejskiej co krok. Może warto je wykorzystać, by nadać przestrzeni wyjątkowy i spójny charakter?

Dyspozycji mamy całą gammę różnego rodzaju materiałów oraz pełną paletę kolorów. To, w połączeniu z ciekawą bryłą oraz zdobnictwem, zaowocować może pełnym wkomponowaniem się śmietników w już urządzoną przestrzeń miejską. Można także zastosować drugie, zgoła odmienne podejście. Same kosze na śmieci mogą wyróżniać się, nadając naszym ulicom, skwerom i parkom czegoś, co będzie ich wyróżnikiem.

Kubły miejski mogą być stylizowane zgodnie z designem otaczającej zabudowy lub ze wzornictwem pozostałych elementów małej architektury miejskiej takich, jak ławki parkowe, stojaki na rowery, tablice informacyjne i przystanki komunikacji miejskiej.

Wówczas będą stanowić kolejny element spójnej, przemyślanej koncepcji. Zarówno pod względem wzornictwa, stylu, jak i kolorystyki.

Kosze na śmieci

W odmiennym podejściu nasze kosze na śmieci mogą wyróżniać się z otoczenia. Mogą przyjmować kształty zwierząt lub figur, nawiązując do historii, legend, mitów lub po prostu do nazwy miejsca. Swoją kolorystyką mogą wyróżniać się spośród otoczenia. Zwracać na siebie uwagę, a przez to, być zapamiętanym, jako element wyróżniający, oryginalny.

Rodzaje koszy na śmieci

Uliczne kosze na śmieci najczęściej dzieli się ze względu na: materiał, z którego są wykonane, możliwość segregacji, dodatkowe opcje wyposażenia. Wszystkie te śmietniki zewnętrzne różnią się od tych domowych koszy na śmieci, które możemy kupić w sklepach typu Ikea, Castorama, czy Leroy Merlin. Muszą być one dużo bardziej trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, korozję, wandalizm, a także łatwo opróżnialne.

Do najprostszych i najczęściej spotykanych koszy na śmieci należą zwykłe, pojedyncze kubły. Mogą mieć pokrywkę, daszek, osłonę zapobiegającą wywiewaniu śmieci lub być konstrukcją otwartą. Jednak śmietniki miejskie mogą mieć także dodatkowe elementy wyposażenia, np. popielniczkę. Kubły mogą być zintegrowane z ławką lub z innym elementem wyposażenia parku.

Kosze uliczne mogą mieć jedną lub wiele komór. Kosze wielokomorowe pozwalają na segregowanie śmieci i recycling.

Kosze na śmieci mogą być ciężkie, betonowe, stawiane bezpośrednio na gruncie. Ich masa zapewnia dużą odporność na wandalizm. Są trwałe i służą wiele lat.

Śmietniki uliczne mogą być także lekką, metalową konstrukcją, wieszaną najczęściej na słupku wbitym w ziemię. Takie kosze na śmieci są tanie lub wręcz najtańsze. Cena bowiem jest uzależniona w głównej mierze od kosztu materiału, z którego śmietnik jest wykonany. Opróżnianie takich koszy na śmieci może być ułatwione systemem przechyłu. Ich estetyka nie należy często do najwyższych, więc kosze te dekorowane są osłonkami, np. z drewnianych listew.

Zobacz inne artykuły:

21 lutego 2020

Architekt pracuje przy planowaniu i projektowaniu budynku lub konstrukcji. Architekci potrafią analizować koncepcje lub pomysły swoich klientów i ...

21 lutego 2020

Obecnie urbanistyka jest jedną z najpotrzebniejszych nauk, gdy weźmie się pod uwagę fakt, jak duża część ludności świata obecnie żyje w miastach ...

21 lutego 2020

Prawo budowlane jest ustawą normalizująca i określającą czynności z dziedziny projektowania, budowania, rozbiórki oraz nadzoru budynków. Każdy ...

19 lutego 2020

Aranżacja ogrodu powinna być wykonana z dużą starannością. Jednak nawet wówczas, kiedy użytkownik nie ma do dyspozycji dużego ogrodu, a tylko ...

15 lutego 2020

Ogrodzenie będzie tak dobre i wytrzymałe, jak słupki ogrodzeniowe, które je podtrzymują. Bez względu na to, z jakiego  rodzaju materiału będą one ...

3 lutego 2020

Ławki parkowe są niezbędnym elementem małej architektury miejskiej. Z punktu widzenia funkcji użytkowych, służą do siedzenia, jednak biorąc pod ...